Первомайський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги інформує

Дата: 12.10.2022 16:42
Кількість переглядів: 468

Фото без описуУсиновлення в Україні: що змінилося за воєнного стану

Щорічно 30 вересня в Україні відзначають День усиновлення відповідно до указу президента, враховуючи суспільну значущість  усиновлення  в  забезпеченні  права  кожної  дитини  на виховання в сім’ї.

Процедура всиновлення здійснюється відповідно до Сімейного кодексу України та регулюється Порядком провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей.

Перші від початку повномасштабної війни зміни до процедури усиновлення були внесені  Постановою Кабінету Міністрів України №618 від 24 травня 2022 року. А саме Постановою встановлено перелік документів та порядок, як забрати усиновлену дитину під час введення на території України надзвичайного або воєнного стану, якщо дитина тимчасово переміщена (евакуйована) за межі України.

Подальші процедурні зміни були внесені 31 травня 2022 року Постановою Кабміну №636 Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо цифровізації процесів влаштування дітей у сімейні форми виховання. А саме у Постанові йдеться про доопрацювання єдиного електронного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сім’ї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, що ведеться в Єдиній інформаційно-аналітичній системі «Діти», а також Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та процесів його інформаційної взаємодії з відповідними базами даних, державними реєстрами. Згідно з Постановою, забезпечити вдосконалення у п’ятимісячний строк мають Мінсоцполітики та Мінцифри відповідно. Ці вдосконалення мають полегшити процес подання та отримання необхідних документів майбутніми усиновлювачами, пришвидшити перевірку поданих документів компетентними органами та значно спростити всю процедуру.

Зокрема йдеться про:

  • введення та систематичне оновлення в Єдиному банку даних інформації про дитину: стан її здоров’я, зміни у зовнішності тощо, щоб майбутні усиновлювачі могли відстежувати інформацію про дитину;
  • можливість для громадян України отримати в службі у справах дітей консультацію онлайн щодо процедури усиновлення;
  • можливість для громадян України подати заяву про взяття на облік кандидатів в усиновлювачі з іншими обов’язковими документами не лише за місцем проживання в паперовому вигляді, а й в електронній формі.

Як роз’яснює Мінсоцполітики, документи в електронній формі подаються через особистий кабінет на Єдиному державному вебпорталі електронних послуг. При цьому деякі з документів генерує сама система з різних баз даних, державних реєстрів та інформаційних систем. Також документи, які майбутні усиновлювачі будуть отримувати протягом процедури усиновлення (наприклад, довідка про проходження курсу підготовки з питань виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування), будуть автоматично відображатися в їх особистому кабінеті. Тобто, отримувати і подавати такі документи окремо не потрібно.

Нині громадяни України вже мають можливість подати заявку на консультацію з усиновлення дитини на порталі Дія у розділі «Сім’я». З 9 вересня в «Дії» також з’явилася можливість подати заяву на отримання статусу кандидата на усиновлення, про що повідомили в Мінцифри.

Послуга безоплатна, та, як запевняють, триває не більше 30 хвилин. Після цього Служба у справах дітей перевірятиме заяву 5 робочих днів. Після схвалення заяви співробітник служби обстежить житло, щоб зрозуміти, чи можна в ньому жити дитині.

Особливості обліку кандидатів в усиновлювачі під час воєнного стану

За воєнного стану облік громадян України, які постійно проживають на її території та бажають усиновити дитину, ведеться службами у справах дітей районних, районних у м. Києві державних (військових) адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання таких громадян.

Якщо такі громадяни перемістилися для тимчасового проживання в інший куточок України, то можуть звернутися до служби у справах дітей за місцем тимчасового переміщення чи евакуації для ознайомлення з інформацією про дітей, які перебувають на регіональному обліку. Для цього треба надати необхідний пакет документів та висновок про можливість бути усиновлювачами. Зробити це можна в порядку черговості з урахуванням дати взяття на облік кандидатів в усиновлювачі за місцем постійного проживання.

У разі тимчасового переміщення, не перебуваючи до цього на обліку кандидатів, громадяни України, можуть бути взяті на цей облік за місцем тимчасового переміщення чи евакуації. Якщо житло кандидатів в усиновлювачі, де вони проживали до взяття на облік, зруйновано, вони повинні надати документи, що підтверджують можливість проживання разом з усиновленою дитиною в іншому житловому приміщенні, що належить їм по праву власності або користування.

Громадяни України, які під час воєнного стану тимчасово перемістилися чи евакуювалися за межі України, беруться на облік кандидатів в усиновлювачі після їх повернення на постійне місце проживання в Україну.

Громадяни України, які проживають чи перебувають на тимчасово окупованих територіях, беруться на облік кандидатів в усиновлювачі після відновлення роботи на таких територіях органів влади України.

Зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини

10 вересня за поданням Мінсоцполітики уряд вніс зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини. А саме розширено підстави для надання статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування та підстави для втрати такого статусу.

Розширено підстави для надання статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, дітям, батьки яких:

  • не виконують свої обов’язки з виховання та утримання дитини з причин перебування батьків на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні)/ тимчасово окупованій території;
  • перебувають у розшуку як зниклі безвісти за особливих обставин або визнані такими, що зникли безвісти за особливих обставин;
  • є військовополоненими (перебувають у полоні держави-агресора);
  • позбавлені особистої свободи (затримані, взяті у заручники) органами влади держави-агресора.

Водночас при отриманні статусу дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, відповідно до зазначених вище підстав, така дитина не може бути усиновленою.

Підстави для втрати такого статусу з причин:

  • знайдення батьків, які перебували у розшуку як зниклі безвісти за особливих обставин або були визнані такими, що зникли безвісти за особливих обставин;
  • повернення матері, батька;
  • повернення батька, матері, які були позбавлені особистої свободи (затримані, взяті у заручники) представниками держави-агресора;
  • виїзду батьків з тимчасово окупованих територій України, або у випадку деокупації цих територій.

Для дітей, влаштованих до сімейних форм виховання, які були переміщені (евакуйовані) на безпечну територію, а їх законні представники залишились на тимчасово окупованій території або на територіях, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій, або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), перебувають у полоні, передбачено можливість влаштування до сімейних форм виховання до відновлення можливості їх законними представниками виконувати свої обов’язки.

Альтернатива усиновленню, якщо усиновити дитину неможливо

Діти, які загубились, примусово розлучені з батьками або з будь-яких інших причин опинилися без батьківського піклування, тимчасово може бути влаштована до сім’ї або особи, яка проживає самостійно.

Вимоги до сім’ї або особи, яка надає прихисток дитині під час воєнного стану:

  • українське громадянство
  • перебування у безпечному місці на території України
  • можливість гарантувати безпеку дитині, забезпечити її їжею, одягом, доступом до медичних, освітніх послуг відповідно до віку та індивідуальних потреб
  • фінансова спроможність забезпечувати потреби дитини
  • наявність житла, біля якого немає стратегічних чи військових об’єктів
  • наявність у помешканні місця для сну та відпочинку дитини

Охочі тимчасово прихистити дитину мають звернутись до служби у справах дітей за місцем свого проживання або перебування, Національної соціальної сервісної служби України, або залишити заявку у чат-боті «Дитина не сама». Строк опрацювання заявки становить близько 5 днів, після чого служба у справах дітей повідомить про подальші дії.  У разі позитивного рішення  служба видає наказ про тимчасове влаштування дитини в сім’ю.

Прихисток надається дитині на період до возз’єднання її зі своєю родиною або прийняття рішення про надання дитині статусу дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, визначення форми догляду та виховання дитини: усиновлення, опіка, піклування, прийомна сім’я.

Отримати безкоштовну правову консультацію чи роз’яснення від юристів сектору "Лозівське бюро правової допомоги" відділу безоплатної правової допомоги Первомайського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна з понеділка по п’ятницю з 8.00 до 17..00 за адресою: місто Лозова, вул. Свято-Миколаївська, буд. 4 або за телефонами: (05745) 2-71-03, 2-71-04 або за мобільними номерами: (099) 65-25-685; (067) 247-20-40.

Крім того, є можливість користатися:

• Єдиним номером системи безоплатної правової допомоги 0-800-213-10


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень